09027770800
021-22390160
[email protected]

بلاگ

5 آذر 1396

اکانتینگ میکروتیک – قسمت اول

/
نوشته شده توسط
/
دیدگاه1

اکانتینگ میکروتیک قسمت اول

اکانتینگ میکروتیک قسمت دوم

در این مقاله دوستدارم شما را با اکانتینگ میکروتیک آشنا کنم اما قبل از آشنایی با Accounting میکروتیک ما باید مفهوم دوتا A قبل از accounting را بدانیم پس اول به مفهوم AAA ( اینطوری میخونن تری پیل a )می پردازیم.AAA به اختصار میشه Authentication یا احراز هویت Authorization یا کسب مجوز و Accounting یا کاربری و یا حسابرسی.

اکانتینگ میکروتیک-3

Authentication یا احراز هویت:

شما بعنوان ادمین شبکه باید دسترسی به منابع شبکه را کنترل کنید.

یعنی اینکه نباید هر ناشناسی به شبکه شما دسترسی داشته باشد.

برای همین مهم ما از امکان احراز هویت استفاده میکنیم به این معنی که برای هر شخصی که میخواد به شبکه متصل بشود یک نام کاربری و رمز عبور تعریف میکنیم،. اینطوری اطمینان حاصل میکنیم کسایی به شبکه متصل می شوند که ما میشناسیمشون و از قبل برای آنها شناسه یا credential ایجاد کرده ایم.

Authorization یا مجوز ها:

بعد از اینکه کاربر مورد نظر به شبکه متصل شد ما برای کاربر مورد نظر مجوز های لازم را اختصاص میدهیم، یعنی اینکه مثلا مجوز می دهیم که کاربر با چه IP به شبکه متصل بشود یا چه موقع هایی بتواند متصل بشود یا اینکه چقدر حجم اینترنت داشته باشه و…، پس به تعریف دسترسی ها و مجوز ها برای کاربران را Authorization و یا اختیارات می گویم.

Accounting یا حسابرسی کردن:

بعد از اینکه یوزرها احرازهویت خودشان را انجام دادند و مجوز های لازم را دریافت کردند.

آنها میتوانند با مجوزهای داده شده به منابع شبکه دسترسی داشته باشند شما بعنوان ادمین شبکه باید به روش هایی اطلاع داشته باشید که کاربران کی به شبکه متصل شدن به کدام وب سایت ها سر زدن چقدر از حجم اینترنتی خودشان را استفاده کردند و غیره.

حتما بخوانید  معرفی دوره MTCUME

ما همه این فعالیت ها را میتوانیم با اکانتینگ مشاهده کنیم.

راه اندازی اکانتینگ میکروتیک

برای راه اندازی AAA ابتدا ما باید اکانتینگ میکروتیک را نصب نماییم.

پس اول باید پکیج یوزر منیجر میکروتیک را دانلود کنیم Mikrotik user manager.برای اینکار به سایت میکروتیک مراجعه میکنیم و از تب دانلود All packages معماری مورد نظر خود را دانلود میکنیم.

برای مثال اگر روتر شما مدل 1100AHx2 باشد باید all package معماری PPC یا PowerPC را دانلود کنید یا اگر شما از سیستم عامل روتر را روی یک کامپیوتر نصب کرده اید باید پکیج های معماری x86 را دانلود کنید.

اکانتینگ میکروتیک
همانطور که در تصویر مشاهده میکنید ما برای هر معماری Main Package و Extra Packages داریم.

برای نصب یوزر منیجر میکروتیک شما باید Extra packages را دانلودکنید و پس از extract کردن پکیج ها، user-manager را به داخل فایل های میکروتیک انتقال بدهید. سپس از منوی system , reboot را با انتخاب کنید تا روتر ریبوت شود و بسته مورد نظر برروی روتر نصب گردد.

نکته مهم :

حتما نسخه روتر و نسخه یوزر منیجر باهمدیگر یکی باشد.

اگر شما عملیات گفته شده را بصورت صحیح انجام داده باشید پکیج user-manager به پکیج های میکروتیک اضافه می گردد و از مسیر system>packages قابل مشاهده می باشد.

اکانتینگ میکروتیک-1
در ادامه ما باید روتر میکروتیک را با یوزر منیجر radius کنیم ( توضیحات بیشتر در دوره MTCUME )

لطفا مقاله قبلی یعنی مثلث امنیت CIA مطالعه نمایید.

ادامه مقاله بزودی در سایت قرار خواهد گرفت.

لطفا برای نوشتن ادامه مطالب با نظرات خودتان به من دلگرمی بدهید.

باتشکر

دانشگاه میکروتیک مرکز آموزش بین المللی میکروتیک

1 پاسخ

ارسال پاسخ